24.10.2018 / Gösterim Sayısı : 77

Niğde 5. Tarım Fuarı açıldı

#5. NİĞDE TARIM FUARI

Bu yıl 5. düzenlenen Niğde Tarım, Hayvancılık ve Gıda Fuarı düzenlenen törenle kapılarını açtı.


Açılışa Niğde Valisi Yılmaz Şimşek, , Niğde Belediye Başkanı Rıfat Özkan, Niğde Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhsin Kar, NİTSO Başkanı Şevket Katırcıoğlu, İl Emniyet Müdürü Salim Cebeloğlu, İl Genel Meclis Başkanı Bülent Küçüktuna, İl Tarım ve Orman Müdürü Asım Baş, Nevşehir İl Tarım ve Orman Müdürü Okan Yılmaz, İlçe kaymakamları, kurum amirleri, sivil toplum kuruluşları  ve çok sayıda davetli katıldı.

Açılış programında konuşma yapan İl Müdürümüz Asım BAŞ " Niğde 275 bin ha tarım arazisiyle, 251 bin ha mera varlığıyla, 150 bin büyükbaş, 550 bin küçükbaş hayvan varlığı ile ve 4 milyara yaklaşan tarımsal hasılası ile önemli bir tarım şehridir. Bunun yanında geniş bir ürün yelpazesine sahip olan ilimiz patates üretiminde 1. Lahana üretiminde 2. Elma üretiminde 3. sırada yer almakta bunun gibi birçok tarımsal üründe ülkemizde ilk sıralarda yer almaktadır. Görüldüğü üzere üretim noktasında hiçbir sıkıntımı bulunmamakta olup bu ürünlerin işlenmesi ve pazarlanması konusunda mesai mefhumu göstermeden çaba sarf etmekteyiz. İl Müdürlüğü olarak burada üretim, burada işleme, burada paketleme ve burada pazarlama sloganı ile tarım ve sanayi entegrasyonunu sağlamak amacıyla ilimize 110 adet yeni tesis kazandırdık. Gıda, Tarım ve Hayvancılık sektörleri çok geniş ve ilerlemeye, modernleşmeye açık konulardır.  Bu sektörlerdeki gelişmelerin de en yakından takip edilebildiği ve teknolojilerin bir araya geldiği böylesine bir organizasyona katılımlarından ve desteklerinden dolayı başta Sayın Valimize, Milletvekillerimize, STK'larımıza, firmalara, basın mensuplarına ve üreticilerimize şükranlarımı arz eder Fuarımızın İlimiz ve Ülkemiz ekonomisine hayırlara vesile olmasını dilerim.'' Dedi.

Niğde Valisi Yılmaz Şimşek fuarda yaptığı konuşmada, "Ülkemizin tarımsal üretim ihtiyacına büyük katkı sağlayan bölgelerimiz ve illerimiz önem arz etmektedir. Kişi başına düşen tarımsal üretim değeri bakımından ülkemizde 6. sırada olan, sahip olduğu geniş tarım alanlarının yüzde 44'ünde sulu tarım yapabilen, patates ve elma gibi önemli tarım ürünlerinde ülkede lider konumda bulunan Niğde'miz de bu işte bu illerden birisidir. Bu anlamda da ilimizde böyle bir fuarın düzenlenmesi büyük anlam ifade etmektedir. Bilgi çağında yaşadığımız bir dönemde bilinçli üreticiler, düşük maliyetle yüksek verimi mümkün kılacak, teknoloji yoğun üretim modelleri tercih etmektedirler. Diğer taraftan tüketiciler de; gıda güvenliği ve sağlığının çokça tartışıldığı günümüz dünyasında, tercih edecekleri ürünlerin güvenilirliğini çok ciddi sorgular hale gelmiştir. Böyle bir ortam ve ekonomik realite karşısında sizler iki hususa gereken önemi verdiğiniz müddetçe, hem rekabet gücü kazanacaksınız hem de ürettiğiniz ürünler her zaman piyasada tercih edilen ürünler olacaktır. Birincisi; en düşük maliyetle en yüksek verimi almak, ikinci ise; üretimin her aşamasında ve hatta paketleme ve pazarlamada sağlık ve hijyen standartlarını temin etmek. Bu iki konuda başarılı olduğumuzda markalaşmamız ve yüksek karlılık seviyelerine ulaşmamız mümkün olacaktır. İşte tam bu noktada, şuan açılışını yaptığımız Tarım Fuarı, tarımdaki yeni gelişmeleri sizlere sunup yeni teknoloji ve ürünlerle sizleri buluşturacaktır. Diğer taraftan, Fuar boyunca İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Üniversitemizin vereceği mini konferanslarla sizlerin bilgi ve donanımı artırılacaktır. Bunun yanında, ilimizde üretilen tarımsal ürünler de tüketicilerin beğenisine sunulacaktır. Bu sayede Niğde İli, her geçen yıl tarım ve tarıma dayalı sanayide artan oranda katma değer üretecek, önemli oranda istihdam ve gelir artışı sağlayacaktır" dedi.


Konuşmalar sonrası protokol üyeleri tarafından kurdele kesilerek açılış gerçekleştirildi. Fuar içerisinde kurulan firmalar ürünlerini tanıtarak katılımcı çiftçilere bilgiler verdiler. 100 firmanın katıldığı fuar Pazar gününe kadar açık kalacak. 


''